Dwa rodzaje ulg w PITy programie

Rozliczenie PIT obowiązuje wszystkich podatników, którzy osiągnęli w roku osiągnęli jakikolwiek dochód, bez względu na jego wysokość. Jako podatnicy możemy się rozliczać na tradycyjnych, gotowych drukach dostępnych w urzędzie skarbowym lub pobranych ze strony internetowej Ministerstwa Finansów, ale również mamy możliwość skorzystać z rozliczenia online pobierając PITy program do rozliczeń podatkowych za rok.

PIT program jest zupełnie darmowym programem, który automatycznie pobiera uaktualnienia ze strony producenta. Umożliwia rozliczenie podatku za rok na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT37, PIT-38, PIT-39, PIT/B, D, 2K, O, Z, ZG, 28A, 28B, SSE-R, RA, A, NIP-1 i NIP-3. To najwygodniejsza, najlepsza, a co najważniejsze darmowa aplikacja, która rozliczy twój podatek za rok.

Ten program do rozliczania PIT to świetne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy rozliczenie z fiskusem tratują jako przykry, coroczny obowiązek wobec Państwa. PIT sam dokonuje obliczeń, a jedynym zadaniem podatnika jest wypełnienie istotnych pól formularza PIT.

PIT 2018 program do rozliczenia, oprócz całej gamy formularzy, udostępnia również różnego rodzaju załączniki, które pozwalają na wskazanie ulg i uzyskania korzystniejszych form rozliczania zeznania podatkowego. Przy wypełnianiu pitów musimy określić wszystkie swoje dochody, jakie uzyskaliśmy w danym roku podatkowym. Dochody, które określamy mogą być uzyskiwane w ramach stosunku pracy, rozliczeń na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenie, a także innych form. Każdy z formularzy dostępnych w programie pity ma specjalne możliwości, jakimi są odliczenia. Należy pamiętać, że mamy dwa rodzaje odliczeń i ulg, a mianowicie te, które są odpisywane od naszego dochodu oraz te, które odpisuje się od podatku. Przed przystąpieniem do wypełniania druków warto dowiedzieć się co możemy odliczyć od dochodu, a co od podatku, ponieważ są to dwa rodzaje ulg i dwie różne kwestie.

Do naszych odliczeń, oprócz tradycyjnych formularzy, potrzebować będziemy załącznika w postaci PIT/O, który stanowi podstawowy formularz do odliczenia wszystkich ulg poza tymi mieszkaniowymi. PiT/O w programie PITy nie różni się niczym od dobrze nam znanego tradycyjnego formularza, również podzielony jest na kilka części. I tak uzupełniając po kolei w części B uwzględniamy ulgi odpisywane od dochodu. Można tutaj odliczyć ulgę np. za poniesione wydatki w związku z dostępem do Internetu, ulgi rehabilitacyjne, a także wszelkiego rodzaju darowizny. Ta część załącznika jest ograniczona limitem 760 zł. W przypadku darowizn należy pamiętać o bardzo istotnej zasadzie, a mianowicie, że inaczej traktowane są darowizny kościelne, a inaczej pozakościelne. Te dwa rodzaje darowizn należy wykazać oddzielnie, poprzez wpisanie pełnych kwot na te cele, przy zachowaniu odpowiednich limitów. Część C załącznika PIT/O przeznaczona jest na te ulgi, które odliczane są od podatku, np. ulga na dzieci. Ta rubryka również jest ograniczona limitem, jednakże podlega on częstym aktualizacjom, dlatego w każdy roku podatkowym należy śledzić ile konkretnie wynosi ulga na każde z dzieci.

Każdy z nas ma możliwość skorzystania z ulg, jednak by uniknąć nieporozumień i nieprawidłowości lepiej dowiedzieć się wcześniej do jakiej ulgi przysługuje nam prawo i jak z niej skorzystać. Z pewnością cennym źródłem wiedzy w tych kwestiach będzie pracownik urzędu skarbowego, który wskaże, które ulgi zaliczamy do tych dochodowych, a które są podatkowe.