Jak wyglądały gabinety stomatologiczne w XX wieku?

Czy zastanawialiście się nad tym jak wyglądał gabinet stomatologiczny w połowie XX wieku? Być może sporo osób pamięta jeszcze gabinet z tamtych czasów, ale z pewnością mało kto wie, że w Poliklinice Stomatologicznej „Pod Szyndzielnią” zgromadzono różne eksponaty stomatologiczne właśnie z tamtego okresu.

Wśród eksponatów, które można zobaczyć znajduje się skórzany fotel i liczne narzędzia stomatologiczne, które niegdyś były używane do zabiegów dentystycznych. Wystawa powstała z inicjatywy doktora Claudiusa Beckera, który jest równocześnie współwłaścicielem tejże Polikliniki Stomatologicznej. Co ciekawe klinika ta działa do dziś i leczy swoich pacjentów. Wśród oferowanych zabiegów dentystycznych znajduje się między innymi: leczenie kanałowe, ortodoncja oraz implanty zębowe. Ponadto pracownicy kliniki stomatologicznej stale podnoszą swoje kwalifikacje oferując w ten sposób coraz to lepsze zabiegi stomatologiczne, które znacząco różnią się od tych, które były wykonywane w XX wieku ubiegłego stulecia.

Z pewnością zauważymy, że stomatologia poszła do przodu z duchem czasu. Dziś eksponowane przedmioty stomatologiczne nie są już używane, no może z wyjątkiem fotela. Także zabiegi, które kiedyś były wykonywane różnią się od tych dzisiejszych. Większość zabiegów oferowanych przez stomatologów wykonywanych jest w znieczuleniu miejscowym, co znacznie podwyższa komfort wizyty u stomatologa. Jednocześnie wizyta w gabinecie stomatologicznym nie kojarzy się nam tylko i wyłącznie z usuwaniem zębów i potwornym bólem. Z tego właśnie względu warto zapisać się na wizytę do stomatologa, aby móc dokładnie zadbać o swoje zęby, które wymagają niekiedy systematycznych wizyt w gabinecie. Dzisiejsze wizyty w gabinecie stomatologicznym nie są już okropne, dla wielu osób są nawet bardzo przyjemne. Ja ze swojej strony bardzo Państwa zachęcam do obejrzenia zorganizowanej wystawy narzędzi stomatologicznych.