Jakie drewno pozyskuje się do produkcji celulozy?
Z pewnością każdy wie, że z drewna pozyskuje się celulozę. Ta z kolei jest niezbędnym surowcem wykorzystywanym do produkcji najróżniejszych wyrobów papierniczych. Czym jednak charakteryzuje się drewno do celulozy i gdzie może zostać ono dostarczone? To jedno z wielu pytań, na które odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule. Wskażemy także na bardzo wyraźne cechy, którymi powinno wyróżniać się drewno przeznaczone do produkcji celulozy.
Drewno na celulozę – czyli jakie?
Zacznijmy od tego, czym powinno charakteryzować się drewno przeznaczone do produkcji celulozy. Wykonuje się ją z drewna typu papierówka. Jest to specyficzny rodzaj drewna, który pozyskiwany jest najczęściej z drzew iglastych. W Polsce są to najczęściej sosny, świerki lub jodły. Zdarza się jednak, że drewno na celulozę może być pozyskane z drzew liściastych. Jest to jednak zdecydowanie rzadziej praktykowane. Jeśli jednak już mówimy o drzewach liściastych, które przeznaczone są do produkcji celulozy, to w Polsce są to przede wszystkim topole, buki, osiki oraz brzozy.
Drewno, które jest przeznaczone do produkcji celulozy, musi spełniać odpowiednie kryteria. Klasyfikowane jest ono jako drewno typu s2a lub s2b. Różnica polega na tym, że drewno typu s2b, jest surowcem wyższej klasy, niż drewno typu s2a. Z tego też względu, pod żadnym pozorem nie może zostać ono wykorzystane do produkcji opału.
Drewno s2a – czym się charakteryzuje?
Skoro wiemy już, czym jest drewno typu s2b, pora przyjrzeć się drewnu, które klasyfikowane jest jako s2a. Jest to drewno, które przede wszystkim przeznaczone jest do produkcji celulozy, choć nie tylko. Bardzo często wykonuje się z niego płyty meblowe, palety czy inne wyroby drewniane. W odróżnieniu od drewna typu s2b, w skrajnych przypadkach, drewno s2a może zostać przeznaczone na opał. Sytuacja taka ma jednak miejsce niezwykle rzadko i nie do końca jest ona zgodna z obowiązującymi normami. Ważne jest jednak to, żeby każdy rodzaj drewna, który trafia do skupu pozyskany został w sposób zgodny z prawem. Najczęściej drewno takie jest przywożone z prywatnych hodowli lasów. Zdarza się jednak, że drewno do skupu trafia z lasów państwowych. Wówczas jednak niezbędne jest okazanie zezwolenia na taką wycinkę.