Astygmatyzm – co to jest i w jaki sposób się go leczy?

okulista Warszawa

Jednym z najczęstszych problemów związanych z prawidłowym działaniem wzroku z którym udajemy się do osoby, którą jest okulista Warszawa, jest astygmatyzm. Tak naprawdę należy wyraźnie zaznaczyć, że niestety nie zawsze wiemy iż borykamy się z tą dolegliwością, jednakże z jej objawami. Pamiętajmy też, że tylko doświadczony lekarz jest w stanie stwierdzić, z jakim problemem związanym z prawidłowym działaniem wzroku się borykamy. Czym zatem jest astygmatyzm i jak go rozpoznać? Jakie są metody leczenia tej choroby? Na te, jak również i na wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule.

Jak objawia się astygmatyzm?

Skąd możemy snuć przypuszczenia, że właśnie z astygmatyzmem mamy do czynienia? Zdecydowanie najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest nieostre widzenie. W jaki sposób? Najlepiej z całą pewnością zobrazuje to poniższy przykład. 

Czytamy książkę, przy dobrym oświetleniu. Sęk w tym, że zamiast kropek, widzimy przecinki. Ponadto, mamy wrażenie, że wokół liter w książce pojawia się swoista poświata. To najczęstsze objawy astygmatyzmu, czyli schorzenia, które tak naprawdę jest zaburzeniem ostrości widzenia. 

Jak leczyć astygmatyzm?

Oczywiście jedną z najlepszych ale też i najczęściej stosowanych metod, jeśli chodzi o leczenie astygmatyzmu, jest dobranie odpowiednich okularów korekcyjnych. Poza odpowiednim doborem dioptrii, soczewki korekcyjne, które stosowane są w przypadku astygmatyzmu wyróżniają się także cylindrami. Rozmiar cylindra jest dopasowany indywidualnie w czasie wykonywania badania wzroku.  

Czy astygmatyzm można wyleczyć? 

Wiele osób zadaje pytanie dotyczące możliwości całkowitego wyleczenia astygmatyzmu. Jak się okazuje, jest to możliwe, jednakże muszą zostać spełnione odpowiednie warunki. Pierwszym i zdecydowanie najważniejszym z nich, jest oczywiście dobranie właściwych soczewek korekcyjnych. Niezwykle ważne jest także to, aby okulary korekcyjne nosić zgodnie z wytycznymi, które uzyskamy od naszego lekarza. Regularnie należy też chodzić na kontrole do okulisty. Takie działanie, z pewnością może mieć ogromny wpływ, jeśli chodzi o możliwość całkowitego wyleczenia astygmatyzmu. Pamiętajmy też, że im szybciej udamy się do okulisty z tym problemem, tym większa szansa, że wadę wzroku uda się skutecznie wyleczyć.