Jak znaleźć profesjonalne biuro rachunkowe?

Planując współpracę z biurem rachunkowych wiele przedsiębiorstw ogranicza się zazwyczaj do pytania o cenę usług i na tej podstawie dokonuje wyboru.
Obszar świadczonych prac rachunkowych oferowanych przez biura jest na ogół podobny, ponieważ wynika on z przepisów prawa. Uwzględnia on obsługę kadrowo-płacową oraz rachunkowość podatkową. Każde uprawnione biuro rachunkowe teoretycznie powinno świadczyć usługi na porównywalnym poziomie. Pojawiają się tu jednak pewne różnice. Zależą one między innymi od wielkości biura rachunkowego, ponieważ im więcej obsługiwanych nabywców, tym każdy jednostkowy klient staje się bardziej anonimowy. W mniejszym biurze rachunkowym można więc zauważyć indywidualne nastawienie do klienta, efektywną z nim komunikację, a co za tym idzie również szczegółowe uwzględnianie jego wymogów. Jeśli zajdzie taka potrzeba małe biuro rachunkowe jest gotowe rozwiązać jego pilne problemy nawet poza normalnymi godzinami pracy biura.

W wielkich biurach występuje też bardziej rozproszona odpowiedzialność oraz długi czas wymiany poszczególnych informacji, które mogą negatywnie wpływać na jakość pracy. Może to również spowodować opóźnienia z wprowadzaniem do systemu określonych dokumentów i w konsekwencji ujemnie wpłynąć na wynik finansowy.

Ogromne biura rachunkowe posiadają też i zalety, mają bowiem szerszą specjalizację dzięki czemu mogą oferować klientom usługi przekraczające standardową rachunkowość, mogą to być na przykład różnego rodzaju kredyty czy ubezpieczenia.

Wszystkie biura rachunkowe zarówno te małe jak i te duże, jeśli chcą usługowo prowadzić księgi rachunkowe muszą uzyskać zezwolenie Ministerstwa Finansów, określane Certyfikatem bądź Świadectwem Kwalifikacyjnym. Jest ono imienne, znaczy to, że nie otrzymuje go biuro rachunkowe, ale na przykład główna księgowa, która je założyła. Jeśli biuro nie ma takiego zezwolenia musi liczyć się z konsekwencjami karnymi.

Potencjalny klient szukając właściwego biura rachunkowego niestety zwraca głównie uwagę na cenę oferowanych usług. Często zdarza się, że aby sprostać oczekiwaniom klienta biura rachunkowe opuszczają cenę, a w konsekwencji zatrudniają osoby o niewystarczających kwalifikacjach, którym mogą wypłacać małe wynagrodzenia. Okazuje się potem , że Świadectwo Kwalifikacyjne posiada wyłącznie jedna zatrudniona osoba.

Szukając odpowiedniego biura rachunkowego do rozliczania naszych finansów warto na początku zwrócić uwagę na jego doświadczenie. W zależności od naszych wymagań musimy sprawdzić jaki zakres działań ma określone biuro rachunkowe. Bardzo ważne jest, aby rozliczało nie tylko książkę przychodów i rozchodów jeśli tego oczekujemy, ale też i pełną księgowość czy ryczałt. Dzięki czemu przy zmianie sposobu opodatkowania nie będziemy zmuszeni zmieniać biura rachunkowego. Za przykład kompetentnego biura może nam posłużyć „Mar-Tax” – biuro rachunkowe w Jeleniej Górze. Prowadzi ono nie tylko księgi rachunkowe, ale również KPIR, obsługę pracowniczą czy ryczałt.
Jeleniogórskie biuro rachunkowe zajmuje się też sporządzaniem analiz finansowych, sprawozdawczością finansową czy rozliczeniami rocznymi. W swoim zakresie działań zapewnia całkowitą poufność. Jelenia Góra biuro rachunkowe „Mar-Tax” pełni jednak nie tylko funkcję biura księgowego, jako pełnomocnik może także reprezentować swoich klientów przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędem Skarbowym. Jeśli więc zamierzasz podjąć współpracę z biurem rachunkowym – wybierz Biuro rachunkowe Jelenia Góra, a na pewno spełni Twoje najśmielsze oczekiwania.