O czym warto wiedzieć wybierając dywan?

Jeszcze jakiś czas temu różnego rodzaju dywany spotkać można było prawie w każdym domu, następnie ludzie z nich zrezygnowali, natomiast obecnie dywany znów wróciły do łask. Zakup dywanu, to z pozoru prosta sprawa, jednakże okazuje się, że decydując się na jego zakup musimy wziąć pod uwagę jego kształt, wysokość runa, rodzaj materiału, jak również rodzaj oraz wzór.

Materiał dywanów 

Dywany z włókien naturalnych tworzone są zwłaszcza z bawełny, wełny oraz jedwabiu. Z tego grona zdecydowanie największą popularnością cieszą się dywany wełniane, które prócz tego, że pięknie się prezentują, to mają także właściwości izolacyjne. Do tego są bardzo przyjemne w dotyku i jednocześnie odporne na zabrudzenia. Dywany wykonane z jedwabiu, należą do dywanów luksusowych, ale decydując się na ich zakup, trzeba mieć na uwadze, że dla zachowania ich walorów, muszą być czyszczone profesjonalnie. Dywany wykonane z bawełny niestety są mniej trwałe, ale można je samodzielnie prać, a do tego ich głównym atutem jest niska cena. Jeżeli decydujemy sie na dywan z włókien naturalnych, to musimy pamiętać o tym, że nie są one polecane w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy, ponieważ mogą być one siedliskiem różnych grzybów, czy też bakterii. Dywany z włókien syntetycznych obecnie są chętnie kupowane. Wykonane są one przeważnie z akrylu, poliamidu, polipropylenu, czy też z wiskozy. Bez wątpienia ich największym atutem jest łatwe czyszczenie, a do tego charakteryzują się one odpornością na wszelkie mole, bakterie, czy też grzyby, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie przebywają osoby zmagające się z alergią. Ich wadą jest jednakże to, że są one szorstkie, jak również ich gama kolorystyczna jest bardzo ograniczona.

 

Dywan w salonie, zdjęcia pochodzą ze sklepu internetowego https://www.kochamydywany.pl/

Kolory i wzory dywanów 

1. Dywan gładki bez wzorów najłatwiej można dopasować do danego pomieszczenia. Trzeba tylko dobrać właściwe dodatki.

2. Dywan z naturalnymi oraz delikatnymi zdobieniami idealnie podkreśli meble oraz drewno, z którego zostały wykonane.

3. W przypadku małych przestrzeni warto decydować się na jasne kolory, które optycznie powiększają przestrzeń. Nie sprawdzą się jednakże w przedpokoju, ponieważ tam szybko ulegną zabrudzeniom.

4. Kolorowe dywany ocieplają wnętrza, jak również ożywiają monotonne ściany.

Niezależnie od tego, w jakim stylu wybieramy dywan musimy pamiętać, że stanowi on element wnętrza, dlatego też w pewien sposób powinien do niego nawiązywać, na przykład rysunkiem, czy też kolorystyką.

Wysokość runa w dywanie 

Od tego, czy dywan jest wysokiej jakości, zależy jego wysokość i gęstość runa. Im gęstsze i wyższe, tym dywan jest lepszej jakości. Trzeba również zaznaczyć, że im cięższy dywan, tym jest lepszy jakościowo. Minimalna wysokość runa, która daje komfort wynosi 11 mm. Na rynku znajdziemy również dywany włochate, które mają bardzo długie runo, mogące osiągać aż do 50 mm, dzięki czemu są one bardzo przyjemne w dotyku, a jeżeli wykonane są z włókien syntetycznych, to ich czyszczenie również nie stanowi problemu.

 

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://nasza-kamienica.pl/