Jak dbać o kocioł centralnego ogrzewania?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem pieca gazowego, to zapewne czasem zastanawiasz się jak można by o niego lepiej zadbać, by usprawnić jego pracę. Podpowiadamy co i jak w tym temacie!

Trzeba przyznać, że jak na tak zaawansowane urządzenia, to kotły grzewcze są zdecydowanie zbytnio zaniedbywane przez właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych. W przypadku samochodów nikt nie ma wątpliwości, że dbanie o ich prawidłowy stan techniczny sprzyja bezpieczeństwu nie tylko pasażerów, ale i osób znajdujących się w danej chwili w bezpośrednim otoczeniu auta. A przecież kotły grzewcze, to urządzenia, które spalają gaz. Wszystko co ma związek z gazem stwarza potencjalne zagrożenie dla użytkowników jak i dla osób w bezpośrednim sąsiedztwie.

Rola regularnych przeglądów

Wiele osób zastanawia się, jaki jest sens płacić za wizytę autoryzowanego serwisu, gdy urządzenie zdaje się funkcjonować prawidłowo. A taka wizyta potrafi kosztować minimum 100zł. Można by znowu posłużyć się tutaj przykładem samochodu osobowego, przecież nikt nie czeka ze zleceniem naprawy hamulców aż do momentu, gdy całkowicie przestaną działać. Cyklicznie dokonuje się przeglądów technicznych właśnie po to, by określić, na ile bezpieczne jest poruszanie się naszym autem. Dzięki takiemu podejściu unikamy wielu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Jak wskazują specjaliści z serwisu  http://in-serwis.pl/ przegląd kotła ma na celu wychwycenie wszelkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu kotła grzewczego. Mogą to być rzeczy, których użytkownik jeszcze nie zauważa, a które mają wpływ na przykład na ilość wykorzystywanego paliwa podczas pracy palnika. Odpowiednia regulacja palnika oraz zaworu mieszającego pozwala często obniżyć wysokość rachunków, a także pozytywnie wpływa na emisję spalin.

 

Panel kotła gazowego

Panel sterujący kotła gazowego

Oczywiście jednym z podstawowych elementów okresowego przeglądu kotła jest sprawdzenie ewentualnych nieszczelności na ścieżce gazowej. Sprawdza się także stan przewodu kominowego, aby zapobiec ewentualnemu zatruciu tlenkiem węgla. Testowane są zazwyczaj także czujniki odpowiadające np. za wykrywanie zaburzeń w ciągu kominowym lub tych zapobiegającym przegrzewaniu kotła. To wszystko są czynności, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracy urządzenia gazowego w naszym mieszkaniu.

Zastanawiasz się więc, czy w końcu nie dokonać przeglądu kotła? Nie miej wątpliwości. Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich!