Kradzież danych osobowych – co musisz wiedzieć

Wraz z rozwojem technologicznym coraz więcej swoich aktywności przenosimy do Internetu. Nie służy nam on już wyłącznie do rozmawiania ze znajomymi i czytania wiadomości. W sieci robimy zakupy, korzystamy z bankowości, płacimy kartą kredytową i umawiamy wizyty lekarskie. Wszystko to ma na celu ułatwienie naszego życia, jednak każda z tych czynności wymaga od nas podawania coraz bardziej szczegółowych danych. Istnieje więc ryzyko, że w pewnym momencie spotka nas kradzież danych osobowych w Internecie.

Kradzież tożsamości — czym jest i jak do niej dochodzi?

Kradzież danych osobowych w Internecie ma jeden z dwóch celów. Nasze dane mogą zostać wykorzystane np. do wzięcia pożyczki albo korzystając z pozyskanych danych, ktoś może uzyskać dostęp do naszego konta bankowego. Nim zdążymy się zorientować, będziemy mieli zobowiązanie finansowe wobec banku lub wyczyszczone konto. W jaki sposób następuje kradzież danych osobowych w Internecie? Zazwyczaj nasz komputer lub telefon zostaje zainfekowany wirusem, który pomaga internetowym złodziejom pozyskać informacje, które w naszym przekonaniu są bezpieczne. Zdarza się również, że otrzymujemy SMS lub e-mail z fałszywym linkiem przekierowującym do strony naszego banku, w celu wyłudzenia loginu i hasła. Niestety o utraconych danych dowiadujemy się na długo po fakcie, dopiero widząc dziwne transakcje na wyciągu lub otrzymując z banku informacje o kradzieży pieniędzy z naszego konta bankowego.

Na co powinniśmy uważać, aby zapobiec kradzieży tożsamości?

Kradzież danych osobowych w Internecie jest coraz powszechniejszym przestępstwem, ale nie jesteśmy wobec niej bezradni. Najważniejsza jest czujność i ostrożność. Nic tak dobrze nie ochroni nas samych, jak własny rozsądek. Nigdy nie należy ujawniać swoich haseł i loginów. Nawet pracownik banku nie może prosić nas o podanie tego typu informacji. Warto jest również ustalić limity dziennych transakcji wychodzących z naszego konta. Wówczas, nawet jeśli ktoś będzie chciał wyczyścić nam konto, nie uda mu się to. Podchodźmy też z dużą ostrożnością do pobieranych z sieci materiałów, załączników z maili i przesyłanych plików. Najrozsądniej jest nie pobierać nic, czego się nie spodziewamy otrzymać. Warto także rozważyć zainstalowanie programów antywirusowych, które mają na bieżąco aktualizowane bazy zagrażających w sieci wirusów.Jeśli mimo wszystko kradzież danych osobowych w Internecie spotka nas bezpośrednio, zostaje nam zawiadomienie o tym właściwych organów, współpraca z bankiem oraz próba udowodnienia, że zaciągnięte zobowiązania powstały w wyniku przestępstwa.