O czym należy pamiętać idąc w góry?

Jeśli pierwszy raz wybieracie się w góry musicie dobrze przygotować się do tej wycieczki. Góry bowiem to nie są przelewki, pamiętajmy, że na wysokości 1800 metrów nad poziomem morza o każdej porze roku możemy tam napotkać śnieg. W dodatku może być tam bardzo wietrznie, zimno, a miejscami nawet bardzo ślisko. Przydatne mogą okazać się wtedy czekan oraz raki. Dlatego warto właściwie przygotować się do tego typu wycieczki, gdyż bez odpowiedniego wyposażenia wysoko w górach może się ona skończyć tragicznie.

Po pierwsze musimy zacząć od spakowania odpowiedniego ubrania, w górach bowiem istnieje zasada, że należy ubierać się na tak zwaną cebulkę. Nie lekceważmy tego, ponieważ to najważniejszy punkt wyposażenia. Warto wziąć ze sobą kilka swetrów, bluz i oczywiście odpowiedni podkoszulek. Przydadzą się też szybkoschnące spodnie, które nie będą zatrzymywać wody i wychładzać naszego organizmu przy dłuższych wędrówkach. Pamiętajmy też o kurtce przeciwdeszczowej, którą przy wychodzeniu na szlak warto zawsze wrzucić do plecaka. Pomimo tego, że wybieramy się w góry na przykład latem w naszym plecaku powinna się znaleźć czapka oraz rękawiczki, ponieważ nawet o tej porze roku na stokach górskich może pojawić się śnieg.

I na koniec najważniejsza rzecz dotycząca ubioru, a mianowicie stosowne buty. W okresie letnim nie muszą to być buty wysokie za kostkę, ale pamiętajmy aby były wygodne i posiadały membranę, która zapobiegnie dostawaniu się wody, a co za tym idzie i zimna do środka naszego buta. I nie zabierajcie ze sobą żadnych reklamówek, plecak to idealne rozwiązanie do spakowania wszystkich potrzebnych rzeczy na szlak. Jednak nasze stawy kolanowe w czasie wędrówek są pod stałym naciskiem plecaka, warto dlatego wziąć ze sobą również kijki trekkingowe, które odciążą je w czasie długich spacerów. Mapa z poziomicą również powinna znaleźć się na liście elementów do zabrania, pozwoli nam to w każdej chwili poprawnie odczytać wysokość. Jak już wiemy co należy ze sobą zabrać pozostaje tylko sprawdzić hotele w Zakopanem centrum i wybrać ten najlepszy dla nas.

Będąc już w górach pamiętaj, aby wycieczkę na szlak zaplanować dzień wcześniej. Przed wyjściem należy jeszcze sprawdzić pogodę, spakować odpowiednie jedzenie, gorącą herbatę w termosie i gotowe!