Płyta warstwowa początkiem nowoczesnej, lekkiej obudowy w Polsce

Płyty warstwowe swój debiut w Polsce miały już ponad czterdzieści lat temu. Dokładnie na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczęła się ich wielka kariera światowa. Stało się to przede wszystkim za sprawą zmieniających się trendów oraz coraz nowocześniejszych technologii seryjnego wytwarzania.
W Polsce pierwsza fabryka płyt warstwowych powstała w Obornikach Wielkopolskich i miało to miejsce już w 1974 roku. Wytwarzane płyty ze względu na siedzibę fabryki zaczęto nawet potocznie nazywać „płyta obornicka”. Był to przełomowy czas dla budownictwa, od tego momentu bowiem rozpoczęła się w Polsce historia nowoczesnej, lekkiej obudowy. Produkowane w tym czasie płyty warstwowe posiadały tylko jeden rodzaj rdzenia, a mianowicie poliuretan PW8/B.

Zmiana ustroju oraz nastanie gospodarki rynkowej spowodowały, że największy rozkwit budownictwa lekkiego miał dopiero miejsce od 1990 roku. Pojawiające się w szybkim tempie nowe hale produkcyjne, hipermarkety czy hurtownie zaczęły generować ogromny popyt na płyty warstwowe. Doprowadziło to do powstania bardzo wielu nowych producentów płyt warstwowych, jednak jako rdzeń stosujących styropian. Pod koniec dekady zaczęto u niektórych firm stosować także wełną mineralną. Ogromny popyt na płyty spowodował, że na polskim rynku zaczęli pojawiać się również producenci z zachodu, którzy uruchomili u nas także zakłady produkcyjne.
Współcześnie działa na rynku kilkanaście przedsiębiorstw produkujących płyty warstwowe o różnych rdzeniach. Wszystkie wyroby te charakteryzują się bardzo wysoką estetyką wykonania, jednak różnią się od siebie wieloma istotnymi rzeczami, takimi jak: jakość zastosowanych materiałów, trwałość zespolenia płyty czy grubość zużytej blachy. Nie znając się na tym produkcie możemy popełnić ogromny błąd przy jego wyborze. Dlatego warto w tej kwestii poradzić się przed ostatecznym zakupem specjalisty. W razie uszkodzeń płyt czy innych awarii są na rynku firmy dla których montaż, naprawa, wymiana, malowanie, a nawet lakierowanie uszkodzonych płyt warstwowych nie stanowi żadnego problemu. Dzięki temu przy niewielkich kosztach nasz obiekt może zawsze wyglądać jak nowy.