Profesjonalna terapia uzależnień w Nowym Sączu

Problem uzależnień jest w dzisiejszym świecie bardzo powszechny. Uzależnić można się od mnóstwa rzeczy tak od używek jak i od zachowań. Najczęściej spotykane są jednak uzależnienia od alkoholu, narkotyków, papierosów, hazardu, Internetu, seksu, jedzenia i gier. Chociaż przedmioty od których się uzależniamy są bardzo różne, wszystkie uzależnienia charakteryzują się jedną wspólną cechą – ich ofiary przez długi czas nie potrafią przyznać, że mają problem.


Samo sedno uzależnienia są w stanie zrozumieć jedynie inni uzależnieni, a osobom postronnym trudno zrozumieć istnienie tak silnej potrzeby zaspokojenia „głodu”, że nie pozwala ona osobie uzależnionej na wykonywanie podstawowych czynności. I nie chodzi tu do końca o alkohol, hazard czy papierosy. Początkowym symptomem uzależnienia jest poczucie pustki, którą staramy się za wszelką cenę wypełnić. Potrzeba wypełnienia jej koncentruje całą naszą uwagę i jeśli chociaż na chwilę tego nie zrobimy (nieważne czym: papierosem, akoholem czy wizytą w salonie gier) nie będziemy mogli normalnie funkcjonować. Zaspokojenie „głodu” niesie spokój, euforię i błogostan, i zależnie od rodzaju uzależnienia trwa to dłużej lub krócej. W tym czasie możemy zająć się normalnymi rzeczami, jednak trwa to do momentu, w którym myśli niezależnie od naszej woli, znów zaczynają krążyć wokół tego, od czego jesteśmy uzależnieni. Koncentracja i dobre samopoczucie znikają, a myśli zaczyna wypełniać wyłącznie obiekt naszego uzależnienia. Niestety każdy nałóg prędzej czy później zaczyna zakłócać normalny tryb życia. Dla przykładu osoba uzależniona od papierosów nie pojawi się w miejscu, gdzie nie będzie mogła przez dłuższy czas sięgnąć po papierosa jak kino, teatr, opera itp. Tym samym rezygnuje z mnóstwa rozrywek na rzecz zaspokojenia swojej potrzeby.
Nałóg staje się istotniejszy niż wszystko dokoła, odbiera możliwość podejmowania niezależnych decyzji, choć ludziom uzależnionym zazwyczaj wydaje się, że to one sprawują kontrolę. W kółko powtarzają one, że w każdej chwili mogą zrezygnować, nigdy jednak nie wprowadzają tych słów w czyn. W chwili, gdy osoba tkwiąca w uzależnieniu zda sobie sprawę, że to już nie jest jej decyzja, i że nie ma kontroli nad swoim życiem, może ona zacząć proces wychodzenia z nałogu. Leczenie uzależnień jest jednak procesem długotrwałym, niekiedy walka z nałogiem może trwać nawet całe życie.


Obecnie w Polsce istnieje około 100 ośrodków walki z uzależnieniem. Są to zarówno ośrodki państwowe jak i prywatne. Jednym z nich, zasługującym na wyjątkową uwagę jest Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Słoneczna”, znajdujący się w Nowym Sączu na zachwycającym wzgórzu Beskidu Sądeckiego. Ośrodek leczenia uzależnień leży w cichej i spokojnej dzielnicy, z daleka od zgiełku miasta. Otacza go duży ogród, tworzący niezapomniany klimat oraz doskonały na letnie grille. Ośrodek posiada pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, a do dyspozycji pacjentów jest biblioteka, salon z kominkiem, siłownia, tenis stołowy oraz rowery pozwalające na zwiedzanie okolicy. Terapia uzależnień prowadzona w ośrodku obejmuje głównie: leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii oraz leczenie uzależnienia od hazardu. Kadrę ośrodka stanowią terapeuci, którzy odznaczają się wyjątkową empatią, wiedzą, ogromnym doświadczeniem zawodowym oraz – co ważne dla wielu pacjentów – dyskrecją. Pracownicy ośrodka do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie, starając się zapewnić poczucie bezpieczeństwa, zachowując przy tym maksimum poufności i anonimowości. Wszyscy pracownicy dokładają wszelkich starań, aby stworzyć pacjentom jak najlepsze warunki do wyjścia z nałogu.
Jeżeli chcesz pomóc komuś bliskiemu bądź czujesz, że sam masz problem, bo nałóg przejmuje kontrolę nad Twoim życiem nie zastanawiaj się i daj szansę sobie oraz swoim bliskim. Każdy człowiek zasługuje na to, aby kierować swoim życiem.

Chcesz wiedzieć więcej: osrodek-terapii.com/