Uważaj na oszustów w sieci!

Piramida finansowa – czym jest jak się przed nią ochronić?

W dzisiejszych czasach oszustów w Internecie nie brakuje. Dzięki wielu metodom przestępczym, działania hakerów i krętaków można zauważyć na całym świecie. Najczęściej dokonuje się przestępstw dotyczących kradzieży danych osobowych, kradzieży kont w bankach oraz przestępstw dotyczących przekrętów finansowych. Niestety jednak niewiele osób jest świadomym tego, jakie zagrożenie czyha w sieci. Wiele ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy tego, że udostępniając swoje dane naraża się na niebezpieczeństwo. Ludzie też ufają nowo poznanym osobom, które opowiadają im zmyślone historie o tym, że członek jego rodziny jest chory i zbiera pieniądze na leczenie. Bardzo często ofiarami internetowych przestępców są osoby starsze, które nie są tak zaznajomione z obecną technologią. Coraz częściej słyszy się o finansowych przestępstwach, które mają fachową nazwę. Chodzi tutaj o piramidę finansową. Wyjaśnijmy więc, czym jest i jak się przed nią uchronić.

Piramida finansowa

Jest to finansowa struktura, w której zysk konkretnego uczestnika bezpośrednio uzależniony jest od wpłat późniejszych jej uczestników. Osoba, która wpłaci najwcześniej, stoi na szczycie owej piramidy, a kolejne osoby, które wpłacają spore sumy pieniędzy są umieszczane w hierarchii nieco niżej. Piramida ta zwana jest także schematem Ponziego. Głównym celem działania tej piramidy jest pozyskiwanie przez założycieli jak największej grupy osób, które regularnie będą dokonywać wpłat na konto. Organizatorzy zachęcać będą uczestników licznymi atrakcyjnymi ofertami i szybką możliwością wzbogacenia się, dlatego naiwni ludzie wpłacają ogromne sumy. Jednak sekret tkwi w tym, że obiecywane działania finansowe nie dochodzą do skutku. Osoby, które zachęciły osoby do wpłacania namawiają je, aby to właśnie oni wciągnęli w tę grę swoich znajomych. W początkowym okresie inwestowania niewielkie zyski są wypłacane osobom, które przystąpiły do finansowej piramidy, po to aby została uśpiona ich czujność. Ludzie najczęściej orientują się, że zostali oszukani w momencie, kiedy organizatorzy mają trudności z wypłaceniem wynagrodzeń wszystkim użytkownikom. Ten rodzaj oszustwa stosowany jest w krajach, gdzie ludzie nie posiadają wystarczającej wiedzy ekonomicznej.

Jak chronić się przed oszustwem tego typu?

Po pierwsze, bardzo ważne jest to, abyś inwestował tylko w te rzeczy, które określone są jasnymi przejrzystymi warunkami. Nigdy nie rozpoczynaj inwestowania w akcje, które wydają Ci się podejrzane. Unikaj sytuacji, w których zyski miałby być pozyskiwane z nieznanych źródeł. Po drugie nigdy nie angażuj się w piramidy finansowe, nawet jeżeli wydaje Ci się, że wstrzelisz się w idealny moment i zyskasz duże pieniądze. Po trzecie zawsze sprawdzaj, czy firma, której pieniądze zamierzasz powierzyć posiada zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego. Przeglądając listę nadzoru, znajdziesz tam firmy, których powinieneś zdecydowanie unikać. Pamiętaj o tych kilku elementach, a dzięki temu ty i twoje finanse będą bezpieczne.