Oblicz swoją zdolność kredytową

Najpopularniejszą formą pożyczki w ostatnich czasach jest z pewnością kredyt gotówkowy. Dzięki niemu możemy otrzymać dodatkowe środki na wakacyjny wyjazd, wesele dziecka, wymianę auta czy remont mieszkania. Wybór tej z pozoru jakże prostej drogi na zdobycie dodatkowych funduszy nie wygląda jednak w rzeczywistości tak kolorowo.
Bank sprawdza w pierwszej kolejności naszą tak zwaną zdolność kredytową, a więc maksymalny kredyt jaki jest nam w stanie udzielić przy okresie spłaty zaproponowanym przez nas. Zwraca uwagę szczególnie na wysokość naszego miesięcznego wynagrodzenia oraz historię kredytową. Ubiegając się o kredyt gotówkowy bardzo ważne jest bowiem, aby posiadać stały, miesięczny dochód, oczywiście jego źródło musi być akceptowane przez bank. Brane wciąż i nieustannie spłacane kredyty mają niestety negatywny wpływ na naszą zdolność kredytową, obniżają bowiem nasz miesięczny dochód.
Jeśli natomiast spłaciliśmy już wszystkie zaciągnięte wcześniej kredyty i zrobiliśmy to w terminie, bank może pożyczyć nam więcej, gdyż uzna nas za bardziej wiarygodnych. Wyliczając zdolność kredytową banki przywiązują również ogromną wagę do wieku osób ubiegających się o kredyt. Młodzi ludzie, którzy dopiero co stali się pełnoletni mają dużo trudniej uzyskać kredyt, tak samo osoby po sześćdziesiątym roku życia.
Ogromny wpływ na naszą zdolność kredytową mają także jeszcze inne czynniki, o których nawet nie myślimy przymierzając się do wzięcia kredytu. Mowa mianowicie o wykształceniu oraz stanie cywilnym. Banki bowiem wychodzą z założenia, że im wyższe wykształcenie potencjalnego klienta, tym ma on większą szansę na otrzymanie lepszej i bardziej stabilnej pracy. Osoby w związkach małżeńskich uznawane są natomiast za bardziej stabilne, a dodatkowo dochód w domu generują dwie osoby. W zależności właśnie od tych czynników wiele banków może nam ustalić zdolność kredytową na zupełnie innym poziomie.
Uzyskane przez bank informacje o naszej sytuacji finansowej i rodzinnej umieszczane są w specjalnym systemie. Na ich podstawie system ten sprawdza czy bank może w ogóle udzielić nam kredytu, jeśli tak wylicza jego maksymalną wysokość.
Bardzo fajnym przyrządem dzięki, któremu sami możemy sprawdzić naszą zdolność kredytową w określonych bankach jest tak zwany kalkulator zdolności kredytowej czy inaczej kalkulator kredytowy online. Wprowadzamy tam wszystkie istotne dane, a więc nasze dochody oraz ich źródła, nasze zobowiązania, a także ilość osób w rodzinie i na ich bazie system wylicza nam zdolność kredytową. Nie zapominajmy jednak, że wyniki te mają charakter jedynie poglądowy, a banki wezmą pod uwagę jeszcze inne wymienione wcześniej czynniki.
Jeśli więc planujesz wziąć kredyt gotówkowy, w pierwszej kolejności oblicz zdolność kredytową. Dzięki temu będziesz mieć pogląd na jakie dodatkowe środki pieniężne możesz  liczyć ubiegając się o kredyt. Pomoże Ci w tym niewątpliwie kalkulator zdolności kredytowej.