Profesjonalne strony internetowe szansą na rozwój przedsiębiorstwa

Nowoczesne, wciąż rozwijające się systemy informacyjno-komunikacyjne wpisały się na stałe w codzienne życie ludzi, ale również w działalność firm. Dzisiaj nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez dostępu do Internetu, a działalność gospodarcza bez niego nie ma szansy bytu. W dzisiejszych czasach koniecznością jest utworzenie przez firmy własnych stron internetowych, prowadzenie kampanii reklamowych w sieci oraz stały kontakt mailowy z klientami.
Aby firma mogła w ogóle dać o sobie znać w Internecie i być tam widoczne dla ewentualnych klientów, niezbędne jest wykonanie wielu działań i zabiegów. Wszystkie te działania łączy wspólna nazwa: marketing internetowy.
Marketing internetowy skupia się głównie na badaniu potrzeb klienta, który poprzez wpisanie w wyszukiwarce internetowej określonego zapytania informuje o swoich preferencjach i potrzebach. Dzięki wyszukiwarce trafia na witryny internetowe sklepów, które są w stanie najlepiej zaspokoić jego potrzeby. Zanczna część sfinalizowanych transakcji handlowych rozpoczyna się właśnie od wyszukiwarek internetowych.
Kluczem do pozyskania jak największej grupy klientów w sieci jest posiadanie funkcjonalnej i bogatej w treść strony internetowej. Strony internetowe przedsiębiorstw zdecydowanych na sprzedaż towarów i usług przez Internet muszą być zoptymalizowane pod kontem SEO oraz zbudowane na nowoczesnym oprogramowaniu, a także odznaczać się przejrzystością oraz dobrym i sprawnym hostingiem.


Posiadanie dobrej strony www to jednak nie wszystko. Samo jej stworzenie jest bezużyteczne, jeśli hipotetyczni klienci nie będą mogli jej odnaleźć. Aby była ona widoczna w sieci trzeba podjąć szereg przedsięwzięć służących jej wypozycjonowaniu, czyli ukazaniu się w czołówce wyników wyszukiwarki. Na te działania składają się: linki sponsorowane, reklama kontekstowa, pozycjonowanie w wynikach wyszukiwarki i mapkach Google. W zależności od aktualnej pozycji strony w sieci i efektów jakie przedsiębiorstwo chce osiągnąć, należy wybrać odpowiednie narzędzie pozycjonowania.

Wyjątkową właściwością Internetu, bardzo cenną z punktu widzenia marketingu, jest łatwość gromadzenia informacji oraz szybka komunikacja, co pozwala otworzyć się firmie na nowych klientów, do których jej oferta wcześniej nie mogła dotrzeć. W odróżnieniu od prasy, radia czy telewizji, Internet daje możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem, co pozwala nie tylko na zapoznanie się z kompletną ofertą firmy, ale także na złożenie zamówienia i dokonanie płatności elektronicznej. Bardzo ważną rzeczą jest także dbałość o wiarygodność przedsiębiorstwa w cyberprzestrzeni, co oznacza szybką reakcję na zapytania klientów, bieżącą aktualizację strony oraz przedstawianie oferty zgodnej z rzeczywistością. W budowaniu zaufania do marki wśród użytkowników Internetu bardzo przydatne okazały się popularne od kilku lat portale społecznościowe. Charakteryzują się one przede wszystkim dużym zasięgiem i oferują dostęp do informacji na temat użytkowników jak np. wiek, zainteresowania itp. Na tego rodzaju portalach firma ma możliwość utworzenia własnego profilu, gdzie może umieszczać informacje na temat swojej działalności, linki do oferowanych produktów lub usług, spotów reklamowych i tym podobne. Każdy użytkownik może przyłączyć sie do profilu przedsiębiorstwa i śledzić jego ofertę oraz działalność. Najciekawsze jest to, że utworzenie profilu na portalu społecznościowym jest bezpłatne, co oznacza, że firma nie ponosi kosztów za przyciąganie w ten sposób ewentualnych klientów.

W dobrze zorganizowanych i rozwijających się firmach często niezbędne staje się wprowadzenie kilku programów informatycznych, których główną funkcją jest wsparcie pracowników firmy i usystematyzowanie pracy. Mogą to być systemy do prowadzenia rachunkowości, do obsługi klientów itp. Wszystkie te oprogramowania przeważnie są odmienne i posiadają przeróżne zastosowanie. Aby wszystkie one mogły ze sobą współdziałać i korzystać np. z tej samej bazy danych bądź wymieniać dane między sobą, konieczna jest integracja systemów informatycznych. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie systemy dają możliwość zintegrowania ich z innymi systemami, ale ogromna większość tak. Wszystko zależy od programów, na których pracuje przedsiębiorstwo. Integrację systemów możemy podzielić na jednostronną i dwustronną. W przypadku bardzo skomplikowanych programów informatycznych stosuje się integrację jednostronną. Dane przepływają wtedy z jednego programu, który wysyła dane, do drugiego, który je odbiera. Czynność powrotna jest niemożliwa, jednak taki rodzaj integracji dla rzeszy firm jest wystarczający. Integracja dwustronna to całkowite połączenie systemów informatycznych. Dane mogą wtedy przepływać we wszystkich kierunkach, a funkcjonalność łączonych systemów wielokrotnie wzrasta. Przedsiębiorstwo przed dokonaniem wyboru co do rodzaju połączenia powinno wziąć pod uwagę kilka czynników. Głównym jest koszt wykonania połączenia, następnym – użyteczność zastosowanego rozwiązania, ostatnim – możliwości jakie daje posiadane oprogramowanie. Bez względu na wybór rodzaju integracji, niesie ona ze sobą mnóstwo korzyści, które można dostrzec w krótkim odstępie czasu.
W ostatnim czasie świadomość konieczności posiadania profesjonalnej reprezentacji w sieci wśród przedsiębiorców znacząco wzrosła. Wzrasta również poziom ich informatyzacji i wykorzystania najnowszych technologii systemowych i informatycznych. To gigantyczna zmiana dla przedsiębiorców, ale także nieprawdopodobnych możliwości, które mogą zwiększyć rozwój firm i wygenerować ogromne obroty.