Projekt domu – indywidualny czy typowy?

KIerownik budowy
Kierownik budowy

Kiedy planujemy budowę domu warto zacząć od gromadzenia niezbędnej dokumentacji. Urzędowe formalności trwają nawet kilka miesięcy w związku z czym nie warto odwlekać tego na ostatnią chwilę. Do otrzymania pozwolenia na budowę niezbędnym dokumentem jest projekt budowy domu. Możemy go zdobyć zlecając architektowi zaprojektowanie domu od podstaw, lub zakupić gotowy projekt. Które rozwiązanie będzie dla nas lepsze?

Projekt gotowy to niższa cena

Wybierając projekt gotowy, który możemy kupić na przykład przez internet, lub wybierając z listy katalogu projektów gotowych, zwykle sporo zaoszczędzimy na kosztach projektu. Gotowe rozwiązania, w zależności od skomplikowania bryły, to cena od dwóch do trzech tysięcy. Jeśli trafimy na okres promocyjny możemy dodatkowo uzyskać kolejne zniżki. Projekt indywidualny zwykle kosztuje co najmniej dwa razy tyle, a nawet o wiele więcej. Co prawda gotowy projekt i tak trzeba nanieść na mapę naszej działki i wykonać tak zwaną adaptację projektu. Jednak jej cena nie powinna przekroczyć kwoty 1,5 – 2 tysięcy złotych. Jeżeli założenia projektu gotowego nam odpowiadają, nie warto przepłacać. Projekt indywidualny warto wybrać w przypadku kiedy na gotowcu chcemy wprowadzić liczne zmiany, lub znacząco go przekształcić. Warto jednak przed ich dokonaniem przejrzeć inne oferty i strony, ponieważ dostępność wariantów jest ogromna.

Szeroki wybór i oferta

Obecnie wpisując w wyszukiwarce hasło „projekty domu” wyskoczy nam co najmniej kilkanaście dużych witryn, specjalizujących się w sprzedaży gotowych projektów, które możemy przeglądać z setek różnych wersji. Na każdej stronie mamy do dyspozycji filtr na podstawie którego możemy określić parametry naszego domu: parterowy, z poddaszem, piętrowy, możemy określić ilość pokoi czy łazienek, a także zawęzić wyszukiwania do określonej powierzchni i wymiarów. To sprawia, że praktycznie każdy może znaleźć coś dla siebie. Dodatkowo osoby budujące według określonego projektu często dokumentują swoje poczynania w internecie. Pozwala to na obejrzenie zdjęć gotowych domów, jakie powstają na podstawie naszego projektu. Wówczas łatwiej także na konsultację dotyczącą zastosowanych rozwiązań czy możliwych zmian.

Jeszcze kilkanaście lat temu projekt indywidualny był najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Wynikało to jednak z małej dostępności oferty gotowych projektów, które nie zawsze można było dopasować do potrzeb inwestorów. W dzisiejszych czasach bez problemu znajdziemy rozwiązanie do praktycznie każdej działki. Dodatkowo atrakcyjna cena gotowych projektów szczególnie zachęca do ich kupna.

Projekt domu Reksio

Typowy projekt domu jednorodzinnego, źródło: http://projekt-od-autora.pl/projekty-domow/