Ferie zimowe w górach? Zainwestuj w łańcuchy na koła!

Mimo, że za oknem na razie tylko deszcze, a temperatury nadal pozostają dodatnie, nie zapominajmy, że październik to idealny czas, by poświęcić już nieco więcej uwagi naszemu autu. Przygotujmy je więc odpowiednio do sezonu zimowego. W końcu to trudny czas zarówno dla auta jak i dla kierowcy. Któż z nas lubi bowiem podróżować w trudnych warunkach i na śliskich nawierzchniach.

Przygotowując samochód do sezonu każdy z nas w pierwszej kolejności wymienia opony na zimowe. Jednak okazuje się, że to dopiero początek przygotowań do trudnych zimowych miesięcy. Warto również sprawdzić karoserię i odpowiednio ją zabezpieczyć czy wymienić klocki jeśli jest taka konieczność. W sytuacji gdy są bardzo zużyte nasza droga hamowania na śliskich nawierzchniach może się znacznie wydłużyć.

Chociaż przez ostatnie lata zima była zimą tylko z nazwy nie zapominajmy, że są w Polsce miejscowości, w których śniegu w okresie zimowym może być naprawdę dużo. W dodatku już na początku października zima może nas już tam zaskoczyć i znacznie utrudniać przemieszczanie się autem.

Wymiana opon w tych rejonach może być jednak niewystarczająca. Twoje opony mogą nie dać rady grubej warstwie białego puchu i lodu. W związku z tym warto wyposażyć się również w tak zwane łańcuchy na koła, które zostały zaprojektowane specjalnie w tym celu. Dzięki nim będziecie mogli pokonywać zarówno strome zjazdy jak i wzniesienia na trudnych, górskich drogach.

Jeśli więc planujecie ferie zimowe w górach nie ruszajcie się z domu bez łańcuchów. To samo dotyczy urlopu zimowego za granicą. W niektórych krajach Europy, między innymi we Włoszech czy Francji są miejscowości, w których jazda z zamontowanymi łańcuchami jest obowiązkowa. Dotyczy to zarówno obywateli jak i turystów. Informuje nas o tym znak drogowy C-18. Jeśli więc zobaczysz go na swojej trasie, a chcesz kontynuować drogę musisz założyć łańcuchy.

Pomyśl już dziś o swoim aucie przed zimą. Oprócz bardzo ważnych rzeczy pamiętaj również, aby zmienić płyn na zimowy i mieć pod ręką inne niezbędne rzeczy, jak na przykład odmrażacze do szyb, osłony antyszronowe czy przewody rozruchowe.